८ असार २०८१, शुक्रबार
Follow Us

विदेशमा नेपाली पत्रकारिता

नेपालब्रिटेन डट कम्
३० बैशाख २०७९, शुक्रबार १९:५०


माधव मरासिनी । क्यालिफोर्निया ।

अदालतमा चलिरहेको केही विशेष मुद्दाका समाचार पत्रपत्रिकामा नियमित पढ्न पाउँछौँ । आज पत्रकारिता आफ्नो पूर्ण विकसित स्वरूपमा काम गरिरहेको छ। सबै प्रकारका नवीनतम र द्रुत गतिको प्रविधिहरूसँग, संसारभरका समाचारहरू हामीलाई हरेक दिन बिहानको खाजाको साथ प्रस्तुत गरिन्छ। गैर आवासीय नेपाली संघको समाचार र इलेक्ट्रोनिक मिडियाले ठूलो मात्रामा राजनीतिक दृष्टिकोणबाट समाचार प्रस्तुत गर्दछ।

जब अदालतमा विशेष सार्वजनिक महत्वको मुद्दा चलिरहेको छ, हरेक सुनुवाइको समाचार पत्रपत्रिकाहरूमा नियमित रूपमा हेडलाइन बनाउँछ। अदालत र पत्रकारिताबीचको सम्बन्धलाई कानुनी दृष्टिकोणबाट हेर्ने हो भने केही विशेष महत्त्वपूर्ण कुराहरूलाई ध्यानमा राख्नुपर्छ ।

मुद्दाको सुनुवाइका क्रममा अदालतले बारम्बार मुद्दामा अदालतसँगै मिडिया पनि चल्नुपर्छ भन्ने चिन्ता व्यक्त गरेको छ । तीन महत्त्वपूर्ण व्यक्तिहरू अदालतको समाचार मिडियामा पहुँचको लागि लिङ्कको रूपमा काम गर्छन् न्यायाधीश, अधिवक्ता र पत्रकार। अदालतमा बहस गर्ने विद्वान अधिवक्तासँगै बहस गर्ने पक्षलाई पनि अधिवक्ता पक्ष मानिन्छ । अदालतमा चलिरहेको कुनै पनि मुद्दाको प्रक्रियामा, प्रायः न्यायाधीशहरूको यो चाहना हुन्छ कि अन्तिम निर्णय हुनु अघि उनीहरूमा कुनै बाह्य प्रभाव नपरोस्, अर्थात् उनीहरूले आफ्नो निर्णयको आधारमा मात्र निर्णय दिनुपर्छ।

मुद्दामा प्रस्तुत सामग्रीको गुण र बेफाइदा। निर्णय सुनाउनुको साथसाथै न्यायाधीशले निर्णय सार्वजनिक रूपमा प्रेसलाई जानकारी गराउनु पर्ने वा नहुने कुरा पनि स्पष्ट गर्दछ। यो नियमले कुनै पनि न्यायिक प्रक्रियाको विस्तृत जानकारी निर्णय अघि प्रेसलाई जारी गर्न नपाइने स्पष्ट हुन्छ। तर, यथार्थमा हरेक महत्वपूर्ण मुद्दाको कारबाही नियमित रूपमा सञ्चारमाध्यममा आउनु आज सिंगो गैर आवासीय नेपाली हरुको बानी भइसकेको छ ।

न्यायाधीशहरूले आफ्नै कक्षमा पत्रकारहरूसँग अनौपचारिक वार्तालाप गर्नु पूर्ण रूपमा अवांछनीय छ। पत्रकारिताको दृष्टिकोणले वकिलको भूमिका निकै महत्वपूर्ण हुन्छ । सर्वोच्च अदालत र उच्च अदालतमा पत्रकारहरूले वकिलहरूको अन्तर्वार्ता लिइरहेको हामीले देख्न सक्छौं। जसमा उनीहरूले मुद्दाको कारबाहीबारे जानकारी लिन्छन्। प्रत्येक वकिलले आफ्नो पक्षको महत्वको दृष्टिकोणबाट मात्र कुनै पनि जानकारी प्रस्तुत गर्दछ। यसले अक्सर मिडियामा गलत जानकारीको सम्भावना निम्त्याउँछ।

धेरै पत्रकार आफैं अदालतमा उपस्थित भएर मुद्दाको प्रत्यक्ष जानकारी लिन खोज्छन्। तर पत्रकारले कानुनको शब्द बुझ्न नसके कारबाहीलाई पूर्ण गहिराइमा नबुझ्ने र गलत प्रतिवेदन जारी गर्ने सम्भावना रहन्छ ।

यस्तो अवस्थामा कयौं पटक न्यायाधीशहरूले पत्रिका वा मिडिया च्यानलहरूलाई कडा चेतावनी दिएका छन्। अदालतमा धेरै पटक, न्यायाधीशहरूले बहसको क्रममा कुनै पनि वकिललाई विभिन्न प्रकारका प्रश्नहरू सोध्छन्। न्यायाधीश र वकिलहरूको यो सबै छलफलको उद्देश्य मुद्दाको परिस्थितिमा कानुनी प्रावधानहरूको व्याख्या स्पष्ट रूपमा बुझ्नु हो। त्यस्ता छलफलहरूको अर्थ यी सबै छलफलहरू अन्तिम निर्णयको अंश बन्छन् भन्ने होइन। तर त्यस्ता बहसलाई सञ्चारमाध्यमबाट जनतामाझ चर्चाको विषय बनाइराख्यो भने कानुनी जानकारीको अभावमा जनताले त्यसको सही अर्थ बुझ्न नसके पनि विपद् अवश्य हुनेछ ।

जनताले न्यायाधीशहरूको अवलोकनलाई एक वा अर्को पक्षसँग जोडेर बुझ्न थाल्छ। यसरी आधा पकाएको सूचनाले पनि आधा सत्यजस्तै जनतामा असन्तुष्टि पैदा गर्छ । तर त्यस्ता बहसलाई सञ्चारमाध्यमबाट जनतामाझ चर्चाको विषय बनाइराख्यो भने कानुनी जानकारीको अभावमा जनताले त्यसको सही अर्थ बुझ्न नसके पनि विपद् अवश्य हुनेछ ।

मिडिया रिपोर्टबाट प्रेरित धेरै गैरसरकारी संस्थाहरूले न्यायाधीश र अदालतहरू विरुद्ध बयान मात्र गर्दैनन्, तर अहिले अदालतहरू विरुद्ध प्रदर्शन पनि बारम्बार देख्न सकिन्छ। यो अवस्था राम्रो न्यायपालिकाको बाटोमा बाधक बन्न सक्छ । राजनीतिज्ञहरूजस्तै न्यायाधीशहरूले पनि आफ्ना विरुद्धको सम्भावित जनआन्दोलनलाई विचार गर्न थाले भने कानुनी प्रक्रियाअनुसार निर्णय लिन सक्ने छैनन् । जसरी राजनीतिमा तुष्टिकरणको रोग लाग्दैछ, त्यस्ता तुष्टीकरणको प्रभावबाट न्यायाधीशहरूलाई मुक्त राख्नुपर्छ । राम्रो लोकतान्त्रिक प्रणालीमा इमान्दार र स्वतन्त्र न्यायपालिका आवश्यक हुन्छ ।

हामीले पनि मिडिया वा जनआन्दोलनबाट न्यायाधीशहरूलाई प्रभाव पार्ने काम सुरु गर्‍यौं भने क्रमशः स्वार्थी न्यायाधीशहरूले पनि त्यस्तो प्रभाव स्वीकार गर्नेछन् र न्यायपालिकाबाट स्वतन्त्र न्यायको आशा समाप्त हुन थाल्नेछ। पत्रकारिता लोकतन्त्रको चौथो स्तम्भ हो । अभिव्यक्तिको अधिकार हाम्रो मौलिक अधिकार हो। तर पत्रकारिताले आफ्नो जिम्मेवारी बुझेर लापरवाही गर्नुहुँदैन ।

व्यवस्थापिका, कार्यपालिका र न्यायपालिका पनि तीनवटा छुट्टाछुट्टै र स्वतन्त्र निकाय हुन् भन्ने कुरा हामीले बिर्सनु हुँदैन । लोकतन्त्रका यी चार खम्बाले एकअर्काको अधिकारक्षेत्रमा अनाधिकृत हस्तक्षेप नभई एकअर्कालाई रचनात्मक निर्देशन दिने तरिका मिलाएर यस्तो समन्वय गर्नुपर्छ ।