९ श्रावण २०८१, बुधबार
Follow Us

संसारमा सबैभन्दा बढी जमिन भएका ब्यक्ति काे हुन ?

नेपालब्रिटेन संवाददाता
२४ कार्तिक २०८०, शुक्रबार ०६:१४

लन्डन । के तपाईलाई थाहा छ संसारको सबैभन्दा ठूलो जग्गाधनी को हो ? तिनीहरूसँग संसारभरि असंख्य जमिन, खेतहरू, जंगलहरू, आवासीय उपनिवेशहरू, समुद्री किनारहरू छन्। घरजग्गासँग सम्बन्धित धेरै साइटहरूले अनुमान गर्छन् कि संसारमा कुनै पनि सम्पत्ति उनीहरूको नजिक पनि छैन।

आखिर, संसारको सबैभन्दा धेरै जमिन कसको छ ? भनिन्छ यो परिवारको संसारभरि अनगिन्ती जमिन छ । यसमा ग्रामीण क्षेत्रमा कृषि जग्गा र जङ्गल र शहरी क्षेत्रमा जग्गा, घर र विलासी मार्केटिङ कम्प्लेक्सहरू पर्छन्। तिनीहरूबाट समुन्द्री किनारहरू पनि अछुतो छैनन्। संसारभरि उनीहरूको जग्गा र सम्पत्तिको हेरचाह गर्ने कम्पनी छ।

अब हामी तपाईलाई भनौं कि यो परिवार एक शाही परिवार हो, कुनै समय तिनीहरूले आधा संसारमा शासन गर्थे। अहिले विश्वका धेरै देशले उनलाई आफ्नो राजा मान्छन् । यो परिवार बेलायतको शाही परिवार हो र यी विशाल जग्गाको मालिक बेलायतका राजा चार्ल्स हुन ।

आफ्नी आमा महारानी एलिजाबेथ द्वितीयको मृत्यु पछि राजा चार्ल्स विश्वको सबैभन्दा ठूलो सम्पत्तिको मालिक हुन्, जुन संसारभर फैलिएको छ। यो सम्पत्तिको मालिक उनी भए पनि निजी मालिक भनृे होइनन् तर राजा रहेसम्म यो सबै सम्पत्ति उनको सम्पत्ति मानिनेछ । इनसाइडर र धेरै ट्रेड वेबसाइटहरूका अनुसार, प्रिन्स चार्ल्ससँग संसारभरि ६.६ बिलियन एकड जमिन र सम्पत्तिहरू छन्।

यी भूमिहरू ग्रेट ब्रिटेन, अष्ट्रेलिया, आयरल्याण्ड, स्कटल्याण्ड, वेल्स, क्यानडा, अष्ट्रेलिया र अन्य धेरै देशहरूमा छन्। विश्वको कुल सम्पत्तिको १६.६ प्रतिशत बेलायती राजाको स्वामित्वमा छ । क्राउन एस्टेट नामक संस्थाले यो सम्पूर्ण सम्पत्ति हेरचाह र मर्मत गर्दछ। बेलायती शाही परिवारले आफ्नो निजी सम्पदा र दुई शाही डचीहरू मार्फत प्रत्यक्ष रूपमा २ लाख ५० हजार एकड जमिनको स्वामित्व राख्छ।

अब हामी तपाईलाई बताउनुहोस् कि यी कुन प्रकारका सम्पत्तिहरू छन्m जुन बेलायतका राजासँग छ, जसमध्ये १ लाख १५ हजार एकड जमिन कृषि र वनका लागि छ। यस बाहेक उनीसँग संसारभरका जग्गा, खुद्रा सम्पत्ति, समुद्र तट, बजार, आवासीय स्थान, कार्यालय कम्प्लेक्स जस्ता चीजहरू छन्। क्राउन एस्टेटले यसमार्फत विभिन्न किनमेल केन्द्रहरू पनि सञ्चालन गर्दछ र बालुवा, गिट्टी, चुनढुङ्गा, ग्रेनाइट, इट्टा, माटो, कोइला र स्लेट जस्ता वस्तुहरूको व्यापार पनि गर्दछ।

राजाले डची अफ ल्यान्कास्टर भनिने निजी सम्पत्तिबाट पनि पैसा प्राप्त गर्छन्, जसले मध्य लन्डनको सम्पत्ति सहित १८ हजार हेक्टर भन्दा बढी जमिन ओगटेको छ। यसको मूल्य ६५४मिलियन पाउन्ड छ र यसले हरेक वर्ष लगभग २० मिलियन नाफा कमाउँछ। जब राजा चार्ल्सले सेप्टेम्बर २०२२ मा सिंहासनमा पुगे, उनले ४६ बिलियन साम्राज्यको नियन्त्रण लिए, जसमध्ये धेरै जसो घर जग्गामा थियो।

बेलायती राजतन्त्रको अपार सम्पत्तिको हेरचाह गर्ने संस्था क्राउन एस्टेटले हरेक वर्ष ठूलो नाफा कमाउँछ। सन् २०२२ मा यो सम्पत्तिबाट ४९०.८ मिलियन डलर नाफा कमाएको थियो, जसमध्ये खुद नाफा ३१२ मिलियन पाउण्ड थियो। समग्रमा विश्वभर फैलिएको बेलायती राजतन्त्रको सम्पत्तिको मूल्य १५.६ अर्ब डलर रहेको अनुमान गरिएको छ ।

क्राउन एस्टेट युनाइटेड किंगडमको एक कर्पोरेशन हो, जसमा बेलायती राजाको जग्गा र होल्डिङ हो। जुन राजाको सार्वजनिक सम्पत्ति हो, जुन न सरकारी सम्पत्ति हो न सम्राटको निजी सम्पत्तिको अंश हो। इङ्गल्याण्ड, वेल्स र उत्तरी आयरल्याण्डमा, क्राउन एस्टेट यसको अधिकारीहरूद्वारा व्यवस्थित गरिन्छ, जबकि स्कटल्याण्डमा पनि त्यस्तै हुन्छ।

यसपछि साउदी अरेबियाका राजा अब्दुल्लाह आउँछन्, जसले व्यक्तिगत रूपमा ८ लाख ३० हजार वर्ग माइलभन्दा बढी जमिनको स्वामित्वमा शासन गर्छन् र ठूलो क्षेत्रफलको मालिक छन्। तेल खानीले साउदी शाही परिवारलाई संसारको सबैभन्दा धनी परिवार र धेरै शक्तिशाली बनाएको छ।