१३ जेष्ठ २०८१, आईतवार
Follow Us

टेक्सासमा नयाँ कानुनः अबैध आप्रावासीलाई अमेरिकाबाट निकाला गर्नेसक्ने अधिकार

नेपालब्रिटेन संवाददाता
३ पुष २०८०, मंगलवार ०६:०७

टेक्सास। टेक्सासका गभर्नरले राज्यका अधिकारीहरूलाई अवैध रूपमा संयुक्त राज्य अमेरिका र मेक्सिकोको सीमा पार गरेको शंकास्पद व्यक्तिहरूलाई पक्राउ गर्न र देश निकाला गर्न अनुमति दिने कानुनमा हस्ताक्षर गरेका छन्।

रिपब्लिकन गभर्नर ग्रेग एबोटले सोमबार सिनेट बिल ४ को अनुमोदनले संघीय सरकारसँग सम्भावित कानुनी लडाईको स्थापना गर्‍यो, जुन सामान्यतया आप्रवासन कानून लागू गर्ने जिम्मेवारी हो।

सीमावर्ती सहर ब्राउन्सभिलमा एक समारोहमा बिलमा हस्ताक्षर गर्ने एबटले राष्ट्रपति जो बाइडेनलाई टेक्सासमा अवैध प्रवेशको बढदो दरलाई रोक्न केही नगरेको आरोप लगाएका छन  । तर, हालै पारित कानुनी उपायले अनधिकृत आगमनलाई ५०–७५  प्रतिशतले घटाउने दाबी गरेका छन् ।

‘बाइडेनको जानाजानी निष्क्रियताले टेक्सासलाई आफैंलाई बचाउन छोडेको छ,’ एबोटले मापन अन्तर्गत अनधिकृत प्रवेशको नतिजालाई वर्णन गर्दै भने, ‘यति चरम छ कि मानिसहरूलाई कार्टेलहरूद्वारा तस्करी गरिएको छ, तिनीहरू टेक्सास राज्यमा आउन चाहँदैनन्। ’

टेक्सासको अमेरिकन सिभिल लिबर्टीज युनियनले सोमबार भने कि यसले संघीय अध्यागमन कानूनलाई ओभरराइड गर्दछ  । २० भन्दा बढी कंग्रेसनल डेमोक्र्याटहरूले पनि अमेरिकी न्याय विभागलाई यो उपाय रोक्न कानुनी कारबाही गर्न आग्रह गर्दै एउटा पत्रमा हस्ताक्षरसमेत गरेका छन् ।

नयाँ कानून अन्तर्गत टेक्सास राज्य प्रहरीले अवैध रूपमा सीमा पार गरेको शंकास्पद जो कोहीलाई पक्राउ गर्न सक्षम हुनेछ र स्थानीय न्यायाधीशहरूलाई उनीहरूलाई देश छोड्न आदेश दिने अधिकार दिइनेछ।